SME

Musíte trpieť, ak chcete zmenu. Ruský politik kritizuje, že ho vymenili do zahraničia

Demokracia nenastolíte zo zahraničia, tvrdí.

Iľja Jašin, ruský disident, ktorý bol nedávno prepustený v rámci historickej výmeny väzňov, objíma svoju priateľku, ruskú herečku Varvaru Shmykovovú, po prejave na zhromaždení v Berlíne 7. augusta.Iľja Jašin, ruský disident, ktorý bol nedávno prepustený v rámci historickej výmeny väzňov, objíma svoju priateľku, ruskú herečku Varvaru Shmykovovú, po prejave na zhromaždení v Berlíne 7. augusta. (Zdroj: Tamir Kalifa — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Po tom, ako ho tento mesiac prepustili z ruskej trestaneckej kolónie v rámci ostro sledovanej výmeny väzňov, ohromil ruský opozičný politik Iľja Jašin západnú verejnosť, keď povedal, že by radšej zostal v Rusku, aj keby to bolo za mrežami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štyridsaťjedenročný Jašin, ktorý je aktivistom od svojich tínedžerských rokov, vysvetlil, že nevie, ako účinne oponovať režimu zo zahraničia, a svoje vyhostenie z Ruska berie ako určitý druh osobnej tragédie.

„Nechcel som zostať v samotnom väzení, ale chcel som zostať v Rusku, žiť tam a angažovať sa v nezávislej politike. Človek musí bojovať a, žiaľ, pobyt vo väzení je súčasťou tohto boja,“ odpovedal Jašin na otázku, prečo nechcel byť súčasťou výmeny.

SkryťVypnúť reklamu

„Protivojnový odpor je účinnejší v rámci Ruska, najmä pre politika. Jediné, čo máte, sú vaše slová a ľudia im uveria len vtedy, ak budete riskovať a trpieť za svoje slová,“ povedal.

Napriek tomu sa naňho vďaka jeho novonadobudnutej slobode sústredila pozornosť - a nádeje Rusov túžiacich po zjednocujúcej postave v opozícii. Po smrti mnohých významných osobností ruskej opozície, ako napríklad Borisa Nemcova a Alexeja Navaľného, tisíce protivojnových aktivistov dúfajú, že Jašin môže pokračovať v odkaze boja proti Vladimirovi Putinovi.

Jašin, ktorý je teraz jednou z najvýznamnejších opozičných osobností mimo krajiny, čelí rovnakým problémom, aké trápia ruských politických emigrantov po stáročia - je možné vybudovať slobodné, liberálne a demokratické Rusko v exile? Podľa neho je odpoveď záporná.

SkryťVypnúť reklamu

Umlčiavanie kritikov

Jašin bol odsúdený na 8,5 roka väzenia - väčšinu času na samotke - za kritiku vojny na Ukrajine. V roku 2022 zverejnil na youtube video pre svojich 1,5 milióna odberateľov, v ktorom sa zaoberal zisteniami západných novinárov a ukrajinských predstaviteľov o ruských zverstvách v Buči. Snažil sa vyvrátiť líniu Kremľa, že tieto správy boli zinscenované alebo vymyslené.

V júli 2022 ho úrady zatkli a obvinili zo „šírenia nepravdivých informácií“ o ruských silách na základe zákona prijatého na umlčanie kritikov. Z trestu si odsedel dva roky, pričom časť trestu strávil na samotke a časť na len o niečo menej prísnom oddelení určenom pre ťažkých zločincov.

Jedného dňa ho maskovaní príslušníci ruskej tajnej služby FSB vyviedli z väzenia a odviezli do Moskvy, kde ho podľa jeho slov posadili do autobusu, ktorý sa pomaly zapĺňal ďalšími ľuďmi - aktivistami, novinármi a mnohými Jašinovými priateľmi, ktorí boli súčasťou rozsiahlej výmeny väzňov za účasti Ruska, Spojených štátov, Nemecka a štyroch ďalších krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Keď autobus smeroval na špeciálne vládne letisko na let, ktorý všetkých odviezol do Turecka, Jašin pocítil, ako ho zabolelo srdce, keď si uvedomil, že jeho blízky priateľ a kolega Alexej Gorinov tam nie je.

Gorinov a Jašin pracovali spolu ako volení funkcionári v moskovskom Krasnoselskom okrese a štyri mesiace pred Jašinovým zadržaním Gorinova zatkli za kritiku vojny na Ukrajine a odsúdili na sedem rokov väzenia.

Jašin sa teraz cíti obmedzený tým, čo nazýva scenárom rukojemníka: ak by sa po výmene väzňov vrátil do Ruska, narušil by akúkoľvek šancu na podobné výmeny v budúcnosti - a mnohí pritom stále čakajú vo väzniciach. Šesťdesiattriročnému Gorinovi chýba časť pľúc a má chronické zdravotné ťažkosti, ktoré sa ešte zhoršili dlhým pobytom na samotke.

SkryťVypnúť reklamu

Jašinove drzé protesty

Jašin sa už v mladosti nadchol pre politiku. Syn intelektuálov zo sovietskej éry vstúpil v roku 2000 ako 17-ročný do liberálnodemokratickej strany Jabloko a neskôr viedol jej mládežnícke krídlo. Začiatkom roka 2000 sa dostal na titulné stránky novín drzými protestnými akciami, ktoré sú v dnešnom Rusku nemysliteľné.

S vedúcimi predstaviteľmi strany sa však nepohodol a v roku 2008 ho vylúčili po tom, ako vyzval na radikálnejšie spôsoby odporu proti Kremľu. Zblížil sa však s Borisom Nemcovom, otvoreným Putinovým kritikom a jednou z kľúčových liberálnych politických osobností 90. rokov a začiatku roka 2000. Nemcova v roku 2015 zastrelili pri múroch Kremľa.

Jašin mal blízko aj k Navaľnému, ktorého tohtoročná smrť v arktickej väzenskej kolónii zničila opozičné hnutie. Pracovali spolu v Jabloku. Navaľnyj raz nazval Jašina „pravdepodobne prvým priateľom“, ktorého v politike získal.

SkryťVypnúť reklamu

Do väčšej pozornosti sa dostali v rokoch 2011 až 2012 počas prodemokratických protestov na Bolotnom námestí, najvýznamnejších masových demonštráciách, aké Rusko zažilo od pádu Sovietskeho zväzu. Desaťtisíce ľudí protestovali proti falšovaniu hlasovacích lístkov v parlamentných voľbách.

Jašin dúfal, že sa mu podarí nadviazať na protesty, a tak sa pokúsil o politiku, vybudoval si internetovú popularitu, kandidoval v komunálnych voľbách a nakoniec sa stal poslancom v Krasnoselskom okrese. Pokračoval v Nemcovovej práci a písal výskumné práce o tom, ako sa život Rusov za Putina zhoršil.

Po uväznení si Jašin osvojil Navaľného taktiku, keď svoje vystúpenie na súde premenil na politický prejav, a zdôraznil, že posledná verejná tribúna, ktorú majú opoziční aktivisti k dispozícii, je sklenená klietka vedľa súdneho vykonávateľa.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Niekdajší najbohatší Rus pre SME: Ak Putin uspeje, nárazníkovou zónou bude aj Slovensko Čítajte 

Zatiaľ čo ostatní prepustení väzni si dopriali čas na stretnutie s rodinami a zotavenie sa po rokoch strávených v ruskom trestnom systéme, Jašin si vybavil nový iPhone a niekoľko kusov oblečenia, ktoré nahradili jeho fádny väzenský odev, a vrhol sa do akcie. Počas prvých dvoch týždňov po pristátí v Nemecku nemal takmer žiadne voľno, dni vyplnil stretnutiami, rozhovormi, návštevou Bundestagu a zhromaždením v berlínskom parku, kde prehovoril k približne tisícke ruských priaznivcov žijúcich v exile.

„Problémom je, že existuje len málo príkladov opozičných politikov, ktorí sa stali úspešnými aj v exile, a tie, ktoré existujú, sa mi veľmi nepáčia,“ povedal, pričom mal na mysli iránskeho ajatolláha Rúholláha Chomejního a ruského Vladimira Lenina. „Rusko budúcnosti nemôžete vybudovať zo zahraničia. Demokratickú spoločnosť môže vybudovať len ruský ľud.“

SkryťVypnúť reklamu

Strata kontaktu s ruskou realitou

Prepustenie politických väzňov bolo vzácnou dobrou správou pre vyčerpanú exilovú opozíciu, ktorá sa snaží udržať tempo a bojovať o spojenie s Rusmi v Rusku.

Dlhodobé plány však až také jasné nie sú. Jašin nemá také postavenie ako Nemcov, ktorý zastával vplyvné vládne funkcie, alebo Navaľnyj, ktorý mal pred rozpustením jeho skupiny sieť kancelárií v takmer 40 ruských mestách. Má však relatívne veľký vplyv na internete, kde ho sledujú viac ako dva milióny ľudí. Ruské obmedzenia však spôsobujú, že západné sociálne médiá sú v krajine čoraz neprístupnejšie.

Jašinov prejav k ruským opozičným stúpencom v berlínskom parku tento mesiac bol energický, ale ponúkol len málo konkrétnych informácií a jeho platforma zostáva zle definovaná.

SkryťVypnúť reklamu

„Chcel by som vidieť viac akcií opozície; myslím si, že sme neboli svedkami dostatočnej rozhodnosti,“ povedal 18-ročný David, ktorý sa označil za ‚Jašinovho fanúšika‘ a prišiel z Izraela, svojho domova v posledných dvoch rokoch, aby podporil politika na zhromaždení v parku. Hovoril pod podmienkou, že bude používať len svoje krstné meno, pretože má stále rodinu v Rusku.

Jašin zasa povedal, že sa bojí straty kontaktu s ruskou realitou a toho, že sa stane obeťou situácie, v ktorej bude dostávať iba informácie z jednej strany. S týmto problémom bojujú často tí, ktorých jediným oknom do Ruska sú obľúbení blogeri a tvorcovia verejnej mienky.

Súvisiaci článok Najväčšia výmena väzňov od studenej vojny. Rusko získalo späť svojich špiónov aj vraha Čítajte 

Rusov, ktorí utiekli z krajiny v prvých dňoch vojny, už zväčša unavili hádky medzi disidentmi prostredníctvom sociálnej siete X a nahnevaných videí na youtube. Mnohí postupne stratili vieru, že by sa zmena v Rusku mohla udiať ešte počas ich života, a začali byť podráždení z absencie jasného plánu.

SkryťVypnúť reklamu

„Hlavná požiadavka, ktorú som získal z listov a rozhovorov s ľuďmi, je ‚prosím, s nikým sa nehádajte‘,“ povedal Jašin. „Túto prosbu som počul a veľmi dobre jej rozumiem, preto som dal verejný prísľub, že to robiť nebudem.“

Hádky pripisuje tlaku, ktorému opozícia čelí od vlády a frustrovanej verejnosti. „Každý je unavený, každý je podráždený. Nie sú tu žiadne úspechy, ale je tu apatia.“

Potenciálny spoločný projekt

Vo väzení Jašin spoznal aspekty života, ku ktorým sa tí v exile nedostanú. Nadobudol ich, keď sa prechádzal po väzenských dvoroch alebo sa delil o nevýrazné, mastné jedlá s Rusmi zo všetkých spoločenských vrstiev, od drobných kriminálnikov cez politikov z Putinovej strany, ktorí prišli o jeho priazeň, až po veteránov vojny na Ukrajine, ktorí sa po návrate domov dopustili zločinov.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto skúsenosti ho podľa jeho slov naučili, ako sa slobodne a bez predsudkov rozprávať s ľuďmi na opačnej strane ideologického spektra, čo je zručnosť užitočná pre človeka, ktorý sa usiluje o politickú kariéru v postputinovskom Rusku.

„Základná práca, ktorú bude treba v Rusku urobiť, je veľa terapie, zníženie miery agresivity, nadviazanie komunikácie medzi ľuďmi. Bude to ťažká práca a človeka, ktorý bude stáť na čele krajiny, čaká náročná cesta a ja sympatizujem s tým, kto to bude.“

O tom, či by mohol byť touto osobou, sa vyjadruje nesmelo a zatiaľ sa radšej sústredí na tri hlavné úlohy: pomoc stovkám politických väzňov, ktorí zostávajú v Rusku, vrátane tých, ktorí sa nikdy nedostali na titulné stránky novín; vzdelávanie Rusov o tom, že vojna na Ukrajine je založená na lžiach, a cestovanie po centrách diaspóry v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemám inú možnosť, ako zostať v zahraničí a pokúsiť sa stať politikom v exile,“ povedal.

Nedávno Jašin zverejnil selfie s vdovou po Navaľnom Juliou Navaľnou, ktorá prisľúbila, že bude pokračovať v životnom diele svojho manžela, so záhadným nápisom naznačujúcim potenciálny spoločný projekt. „Stretli sme sa v Berlíne a vymysleli sme niečo dobré, zaujímavé a užitočné. Vám sa to bude páčiť, ale Putinovi nie.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 869
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 701
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 605
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 334
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 906
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 743
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 690
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 637
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
Radosť hráčov Liverpoolu.

Anglický futbalista poslal Leicester City do nižšej súťaže.


TASR
Luka Radivojevič.

Slovensko štartuje MS do 18 rokov zápasom proti Fínsku.


Jeff Skinner a Ty Emberson.

Útočník tak ukončí historicky najdlhšie čakanie hráča na účasť vo „vyraďovačke“.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu