Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Po tom, ako ho tento mesiac prepustili z ruskej trestaneckej kolónie v rámci ostro sledovanej výmeny väzňov, ohromil ruský opozičný politik Iľja Jašin západnú verejnosť, keď povedal, že by radšej zostal v Rusku, aj keby to bolo za mrežami.
Štyridsaťjedenročný Jašin, ktorý je aktivistom od svojich tínedžerských rokov, vysvetlil, že nevie, ako účinne oponovať režimu zo zahraničia, a svoje vyhostenie z Ruska berie ako určitý druh osobnej tragédie.
„Nechcel som zostať v samotnom väzení, ale chcel som zostať v Rusku, žiť tam a angažovať sa v nezávislej politike. Človek musí bojovať a, žiaľ, pobyt vo väzení je súčasťou tohto boja,“ odpovedal Jašin na otázku, prečo nechcel byť súčasťou výmeny.
„Protivojnový odpor je účinnejší v rámci Ruska, najmä pre politika. Jediné, čo máte, sú vaše slová a ľudia im uveria len vtedy, ak budete riskovať a trpieť za svoje slová,“ povedal.
Napriek tomu sa naňho vďaka jeho novonadobudnutej slobode sústredila pozornosť - a nádeje Rusov túžiacich po zjednocujúcej postave v opozícii. Po smrti mnohých významných osobností ruskej opozície, ako napríklad Borisa Nemcova a Alexeja Navaľného, tisíce protivojnových aktivistov dúfajú, že Jašin môže pokračovať v odkaze boja proti Vladimirovi Putinovi.
Jašin, ktorý je teraz jednou z najvýznamnejších opozičných osobností mimo krajiny, čelí rovnakým problémom, aké trápia ruských politických emigrantov po stáročia - je možné vybudovať slobodné, liberálne a demokratické Rusko v exile? Podľa neho je odpoveď záporná.
V článku sa dočítate:
- prečo odsúdili Jašina,
- kedy Jašin spoznal Nemcova a Navaľného,
- čoho sa Jašin bojí,
- ako sa chce Jašin angažovať v politike.
Umlčiavanie kritikov
Jašin bol odsúdený na 8,5 roka väzenia - väčšinu času na samotke - za kritiku vojny na Ukrajine. V roku 2022 zverejnil na youtube video pre svojich 1,5 milióna odberateľov, v ktorom sa zaoberal zisteniami západných novinárov a ukrajinských predstaviteľov o ruských zverstvách v Buči. Snažil sa vyvrátiť líniu Kremľa, že tieto správy boli zinscenované alebo vymyslené.
V júli 2022 ho úrady zatkli a obvinili zo „šírenia nepravdivých informácií“ o ruských silách na základe zákona prijatého na umlčanie kritikov. Z trestu si odsedel dva roky, pričom časť trestu strávil na samotke a časť na len o niečo menej prísnom oddelení určenom pre ťažkých zločincov.
Jedného dňa ho maskovaní príslušníci ruskej tajnej služby FSB vyviedli z väzenia a odviezli do Moskvy, kde ho podľa jeho slov posadili do autobusu, ktorý sa pomaly zapĺňal ďalšími ľuďmi - aktivistami, novinármi a mnohými Jašinovými priateľmi, ktorí boli súčasťou rozsiahlej výmeny väzňov za účasti Ruska, Spojených štátov, Nemecka a štyroch ďalších krajín.
Keď autobus smeroval na špeciálne vládne letisko na let, ktorý všetkých odviezol do Turecka, Jašin pocítil, ako ho zabolelo srdce, keď si uvedomil, že jeho blízky priateľ a kolega Alexej Gorinov tam nie je.
Gorinov a Jašin pracovali spolu ako volení funkcionári v moskovskom Krasnoselskom okrese a štyri mesiace pred Jašinovým zadržaním Gorinova zatkli za kritiku vojny na Ukrajine a odsúdili na sedem rokov väzenia.
Jašin sa teraz cíti obmedzený tým, čo nazýva scenárom rukojemníka: ak by sa po výmene väzňov vrátil do Ruska, narušil by akúkoľvek šancu na podobné výmeny v budúcnosti - a mnohí pritom stále čakajú vo väzniciach. Šesťdesiattriročnému Gorinovi chýba časť pľúc a má chronické zdravotné ťažkosti, ktoré sa ešte zhoršili dlhým pobytom na samotke.
Jašinove drzé protesty
Jašin sa už v mladosti nadchol pre politiku. Syn intelektuálov zo sovietskej éry vstúpil v roku 2000 ako 17-ročný do liberálnodemokratickej strany Jabloko a neskôr viedol jej mládežnícke krídlo. Začiatkom roka 2000 sa dostal na titulné stránky novín drzými protestnými akciami, ktoré sú v dnešnom Rusku nemysliteľné.
S vedúcimi predstaviteľmi strany sa však nepohodol a v roku 2008 ho vylúčili po tom, ako vyzval na radikálnejšie spôsoby odporu proti Kremľu. Zblížil sa však s Borisom Nemcovom, otvoreným Putinovým kritikom a jednou z kľúčových liberálnych politických osobností 90. rokov a začiatku roka 2000. Nemcova v roku 2015 zastrelili pri múroch Kremľa.
Jašin mal blízko aj k Navaľnému, ktorého tohtoročná smrť v arktickej väzenskej kolónii zničila opozičné hnutie. Pracovali spolu v Jabloku. Navaľnyj raz nazval Jašina „pravdepodobne prvým priateľom“, ktorého v politike získal.
Do väčšej pozornosti sa dostali v rokoch 2011 až 2012 počas prodemokratických protestov na Bolotnom námestí, najvýznamnejších masových demonštráciách, aké Rusko zažilo od pádu Sovietskeho zväzu. Desaťtisíce ľudí protestovali proti falšovaniu hlasovacích lístkov v parlamentných voľbách.
Jašin dúfal, že sa mu podarí nadviazať na protesty, a tak sa pokúsil o politiku, vybudoval si internetovú popularitu, kandidoval v komunálnych voľbách a nakoniec sa stal poslancom v Krasnoselskom okrese. Pokračoval v Nemcovovej práci a písal výskumné práce o tom, ako sa život Rusov za Putina zhoršil.
Po uväznení si Jašin osvojil Navaľného taktiku, keď svoje vystúpenie na súde premenil na politický prejav, a zdôraznil, že posledná verejná tribúna, ktorú majú opoziční aktivisti k dispozícii, je sklenená klietka vedľa súdneho vykonávateľa.

Zatiaľ čo ostatní prepustení väzni si dopriali čas na stretnutie s rodinami a zotavenie sa po rokoch strávených v ruskom trestnom systéme, Jašin si vybavil nový iPhone a niekoľko kusov oblečenia, ktoré nahradili jeho fádny väzenský odev, a vrhol sa do akcie. Počas prvých dvoch týždňov po pristátí v Nemecku nemal takmer žiadne voľno, dni vyplnil stretnutiami, rozhovormi, návštevou Bundestagu a zhromaždením v berlínskom parku, kde prehovoril k približne tisícke ruských priaznivcov žijúcich v exile.
„Problémom je, že existuje len málo príkladov opozičných politikov, ktorí sa stali úspešnými aj v exile, a tie, ktoré existujú, sa mi veľmi nepáčia,“ povedal, pričom mal na mysli iránskeho ajatolláha Rúholláha Chomejního a ruského Vladimira Lenina. „Rusko budúcnosti nemôžete vybudovať zo zahraničia. Demokratickú spoločnosť môže vybudovať len ruský ľud.“
Strata kontaktu s ruskou realitou
Prepustenie politických väzňov bolo vzácnou dobrou správou pre vyčerpanú exilovú opozíciu, ktorá sa snaží udržať tempo a bojovať o spojenie s Rusmi v Rusku.
Dlhodobé plány však až také jasné nie sú. Jašin nemá také postavenie ako Nemcov, ktorý zastával vplyvné vládne funkcie, alebo Navaľnyj, ktorý mal pred rozpustením jeho skupiny sieť kancelárií v takmer 40 ruských mestách. Má však relatívne veľký vplyv na internete, kde ho sledujú viac ako dva milióny ľudí. Ruské obmedzenia však spôsobujú, že západné sociálne médiá sú v krajine čoraz neprístupnejšie.
Jašinov prejav k ruským opozičným stúpencom v berlínskom parku tento mesiac bol energický, ale ponúkol len málo konkrétnych informácií a jeho platforma zostáva zle definovaná.
„Chcel by som vidieť viac akcií opozície; myslím si, že sme neboli svedkami dostatočnej rozhodnosti,“ povedal 18-ročný David, ktorý sa označil za ‚Jašinovho fanúšika‘ a prišiel z Izraela, svojho domova v posledných dvoch rokoch, aby podporil politika na zhromaždení v parku. Hovoril pod podmienkou, že bude používať len svoje krstné meno, pretože má stále rodinu v Rusku.
Jašin zasa povedal, že sa bojí straty kontaktu s ruskou realitou a toho, že sa stane obeťou situácie, v ktorej bude dostávať iba informácie z jednej strany. S týmto problémom bojujú často tí, ktorých jediným oknom do Ruska sú obľúbení blogeri a tvorcovia verejnej mienky.

Rusov, ktorí utiekli z krajiny v prvých dňoch vojny, už zväčša unavili hádky medzi disidentmi prostredníctvom sociálnej siete X a nahnevaných videí na youtube. Mnohí postupne stratili vieru, že by sa zmena v Rusku mohla udiať ešte počas ich života, a začali byť podráždení z absencie jasného plánu.
„Hlavná požiadavka, ktorú som získal z listov a rozhovorov s ľuďmi, je ‚prosím, s nikým sa nehádajte‘,“ povedal Jašin. „Túto prosbu som počul a veľmi dobre jej rozumiem, preto som dal verejný prísľub, že to robiť nebudem.“
Hádky pripisuje tlaku, ktorému opozícia čelí od vlády a frustrovanej verejnosti. „Každý je unavený, každý je podráždený. Nie sú tu žiadne úspechy, ale je tu apatia.“
Potenciálny spoločný projekt
Vo väzení Jašin spoznal aspekty života, ku ktorým sa tí v exile nedostanú. Nadobudol ich, keď sa prechádzal po väzenských dvoroch alebo sa delil o nevýrazné, mastné jedlá s Rusmi zo všetkých spoločenských vrstiev, od drobných kriminálnikov cez politikov z Putinovej strany, ktorí prišli o jeho priazeň, až po veteránov vojny na Ukrajine, ktorí sa po návrate domov dopustili zločinov.
Tieto skúsenosti ho podľa jeho slov naučili, ako sa slobodne a bez predsudkov rozprávať s ľuďmi na opačnej strane ideologického spektra, čo je zručnosť užitočná pre človeka, ktorý sa usiluje o politickú kariéru v postputinovskom Rusku.
„Základná práca, ktorú bude treba v Rusku urobiť, je veľa terapie, zníženie miery agresivity, nadviazanie komunikácie medzi ľuďmi. Bude to ťažká práca a človeka, ktorý bude stáť na čele krajiny, čaká náročná cesta a ja sympatizujem s tým, kto to bude.“
O tom, či by mohol byť touto osobou, sa vyjadruje nesmelo a zatiaľ sa radšej sústredí na tri hlavné úlohy: pomoc stovkám politických väzňov, ktorí zostávajú v Rusku, vrátane tých, ktorí sa nikdy nedostali na titulné stránky novín; vzdelávanie Rusov o tom, že vojna na Ukrajine je založená na lžiach, a cestovanie po centrách diaspóry v zahraničí.
„Nemám inú možnosť, ako zostať v zahraničí a pokúsiť sa stať politikom v exile,“ povedal.
Nedávno Jašin zverejnil selfie s vdovou po Navaľnom Juliou Navaľnou, ktorá prisľúbila, že bude pokračovať v životnom diele svojho manžela, so záhadným nápisom naznačujúcim potenciálny spoločný projekt. „Stretli sme sa v Berlíne a vymysleli sme niečo dobré, zaujímavé a užitočné. Vám sa to bude páčiť, ale Putinovi nie.“